3. Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Tanıtıldı

Yarışmanın birincileri 7 bin TL ödül kazanacak

GÜNDEM 16.11.2012, 13:01 19.11.2012, 16:03
3. Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Tanıtıldı
 3. TÜRKİYE EV TEKSTİLİ TASARIM YARIŞMASI BAŞVURULARI BAŞLADI
Uluslararası pazarlarda moda ve trend yaratabilmek amacıyla Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması’nın başvuruları başladı.
Ev Tekstili Tasarım Yarışması’nın üniversite tanıtım toplantıları kapsamında Uludağ Üniversitesi’nde tekstil mühendisliği öğrencileriyle bir araya gelen UTİB Yönetim Kurulu Üyeleri ve UTİB Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Komite Eş başkanları Aslı Türkün Karaçor ve Pınar Taşdelen Engin, öğrencileri yarışmanın katılım şartları konusunda bilgilendirdi.
Uludağ Üniversitesi seminer salonunda düzenlenen tanıtım toplantısında açılış konuşmasını yapan UTİB Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Türkün Karaçor, yarışma ile gençler ve profesyonel tasarımcıların teşvik edilerek, sektörel rekabet gücünün artırılması ve uluslararası pazarda moda ve trend yaratabilecek özgün tasarımların ortaya çıkarılmasını amaçladıklarını söyledi. Bugün Türkiye’nin moda ve tasarım alanında  dünyada sözü geçen ve takip edilen ülkelerin başında geldiğini belirten Türkün, Türkiye’nin genç tasarım beyinlerinin bu tür yarışmalarla ortaya çıktığını ifade ederek, “Bursa tekstilin kalbi ve Uludağ Üniversitesi bunun en önemli etkenlerinden bir tanesi konumunda. İster tasarımcı olsun, ister mühendis olsun hepinizi aramızda görmek istiyoruz” dedi.
Tekstil mühendislerinin, sektörün vazgeçilmez bireyleri arasında yer aldığını kaydeden Türkün, tüm mühendis adaylarını hazırlayacakları projelerle yarışmada görmek istediklerini de vurguladı.
EN İNOVATİF ÜRÜNE 10 BİN TL ÖDÜL…
Yarışma sonunda her kategorinin birincisine 7 bin 500, ikincilerine 4 bin, üçüncülerine de 3’er bin lira ödül verileceğini belirten UTİB Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Taşdelen Engin de, tüm başvurular arasından seçilecek bir inovatif ürüne de 10 bin lira ödül verileceğini açıkladı. Mühendislerin de yarışmaya katılmasının önemine vurgu yapan Taşdelen Engin, “Ben de tasarımcı değilim tekstil mühendisiyim. Siz de sakın tasarım yapamayız diye düşünmeyin. Bu sadece bir desen yarışması değil. Hepiniz eminim çok güzel fikirler çıkaracaksınız. Mühendisiz diye, biz tasarımcı değiliz diye kenara çekilmeyin” diye konuştu.
Taşdelen Engin, dereceye girecek yarışmacılar arasında Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılacak değerlendirme sonrasında uygun bulunacak 2 yarışmacıya,  2 yıl süreyle yurtdışında 96 okuldan birinde eğitim imkanı sağlanacağına da dikkat çekti.
Yarışmaya, üniversite ve fakültelerin 2 yıllık ve 4 yıllık güzel sanatlar fakülteleri ve mimarlık fakülteleri ile mühendislik fakültelerinin tekstil mühendisliği bölümünde okuyan tüm lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yanı sıra, en az lise veya dengi okul mezunu olan profesyoneller de katılabilecek.
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışma yatak, banyo, perde ve koltuk kategorilerinde yapılırken, son başvuru tarihi ise 15 Şubat 2013 olarak açıklandı.
SEMİNERE GEÇEN YILIN ‘EN İNOVATİF’ PROJE SAHİBİ DE KATILDI
Geçtiğimiz yıl ikincisi düzenlenen Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması’nda projesi ile en inovatif proje ödülünü ve yurt dışında eğitim ödülü kazanarak  ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı San Francisco’da Academy of Art University’de eğitim alacak olan Marmara Üniversitesi Tekstil Tasarımı Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Ozanhan Kayoğlu, “Benim geliştirdiğim tarak ile aynı kumaşı farklı bir şekilde şekillendirdim ve en inovatif proje ödülünü kazandım; ama bu benim 2 yıl çalışmam sonucu oldu. Siz çok daha az bir zamanda yeni tasarımlar geliştirebilirsin. Sakın yapamam diye düşünmeyin. Başarı tam da pes ettiğiniz zamanda geliyor” diyerek öğrencileri yarışmaya davet etti.
  
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
-3°
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?