BİSİAD Başkanı Osman Akın:

"Yazılım Vadisi ekonomiyi ayağa kaldırır"

KENT SİAD'LARI 08.11.2012, 11:11 08.11.2012, 10:17
BİSİAD Başkanı Osman Akın:
BİSİAD, BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ
Bilişim Sektörü İş Adamları Derneği (BİSİAD) Başkanı Osman Akın ve yönetim kurulu üyeleri, Merinos’taki Hayat Lokantası’nda Bursa basınıyla kahvaltıda buluştu. Bursa ve ülke için stratejik bir öneme sahip bilişim sektörü konusunda BİSİAD olarak yürüttükleri faaliyetleri ve geleceğe yönelik planlanan projeleri anlatan Akın,“Dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmek istiyorsak bilişim sektörüne uygun politikalar oluşturmamız hayati derecede önemlidir” dedi. Bilişim Sektörü İş Adamları Derneği’nin Bursa’nın yanı sıra ülke genelinde de çok önemli işlere imza attığını dile getiren BİSİAD Başkanı Osman Akın, dünyada 2.3 trilyon avroluk bir bilişim pazarının bulunduğunu Türkiye’nin ise 34.5 milyar dolar civarında bir pazar payına sahip olduğunu belirtti.
YAZILIM VADİSİ ÜLKEMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Bilişim Sektörü İş Adamları Derneği’nin Bursa’da çok küçük yatırımlarla yüksek istihdamlar yaratılabilecek Yazılım Vadisi Projesi’ni hayata geçirmek için çalışmalar yaptığını anlatan BİSİAD Başkanı Osman Akın, “BİSİAD olarak Yazılım Vadisi Projesi’nin hayata geçirilmesi için gayret ediyoruz. Ülkenin kalkınması adına yazılım sektörü çok önemli bir lokomotif” diye konuştu. Bugün yazılımın dünyadaki en katma değerli sektörlerden bir tanesi haline geldiğinin altını çizen Akın şunları söyledi:
“Türkiye maalesef hâlâ kendi markasını üretememiş, fasonculuk yapan bir ülke. Her ne kadar Bursa’da otomotivle gurur duysak da kendi markamızla gurur duyamıyoruz. Yazılımda bu ülke, kendi markalarını üretebilir ve dünyaya satabilir. Hatta işsizlik sıkıntısını da yazılım sektörüyle aşabiliriz. Bursa’nın yazılım üreten bir kent olmak için çok uygun bir coğrafyada olduğunu düşünüyorum.”
BURSA’DA ULUSLARARASI YAZILIM KONGRESİ
Bilişim Sektörü İş Adamları Derneği’nin önümüzdeki dönemde Bursa’da Uluslararası Yazılım Kongresi düzenleyeceğinin de bilgisini veren BİSİAD Başkanı Osman Akın, “Yazılım kongresi kentimize turizme konusunda katkı sağlayacak. Ama en önemlisi bu kongrelerle ticaretimizi geliştirebileceğiz” dedi. İstanbul’un artık kongre yoğunluğu kaldırmadığının altını çizen Akın, “Bursa artık bu organizasyonlara talip olması lazım. Kentin tüm dinamiklerinin katkısıyla Uluslararası Yazılım Kongresi’ni gerçekleştirmek istiyoruz” diye konuştu.
YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ OLMAZSA OLMAZ
Bursa’daki üniversitelerin mesleki eğitim konusunda bilişime gerekli katkıyı sağlayamadığından da yakınan BİSİAD Başkanı Osman Akın, “Eğer Yazılım Vadisi gibi projeleri hayata geçirmek istiyorsak en önemli kaynak insan kaynağıdır. Türkiye’de 75 üniversitede bilgisayar ve yazılım bölümü var. Ancak hâlâ Bursa’da bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği bölümü yok. Bu bizim için büyük bir talihsizliktir” ifadelerini kullandı. Akın, Bursa’da Matematik Mühendisliği ve Matematik bölümü mezunlarına da bilgisayar formasyonu vererek sektörün kalifiye eleman ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını dile getirdi.
BİLİŞİM SUÇLARINDA POLİSLE EL ELE
Bilişim suçları konusunda Bursa polisiyle ortak hareket ettiklerini vurgulayan BİSİAD Başkanı Osman Akın, emniyetle ortak eğitim çalışmaları yapacaklarını söyledi. Akın, “Derneğimizin bünyesinde Bilişim Suçları Komitesi kurduk. Bilinçlendirme ve bilgilendirme yapmaya devam edeceğiz” dedi. Avrupa Birliği programı olan VOC Test mesleki yeterlilik kurumunun da Bursa ayağını yürüttüklerini belirten Akın, “Bilişim sektöründe çalışan kişileri bir sınava tabi tutuyoruz. Bu sınavda başarılı olanlara sertifika veriyoruz. Bu kişiler herhangi bir işyerinde çalışıyorsa ve yeni bir işe girerse 4 yıl, mevcut iş yerinde çalışıyorsa 1 yıl SGK işveren payını devlet ödüyor. Burada firmalara çok ciddi bir katkı söz konusu” şeklinde konuştu.
Bilişim Sektörü İş Adamları Derneği Başkanı Osman Akın, Yazılım Vadisi Projesi’nin hayata geçirilmesi ve ülke ekonomisine katma değer sağlayacak bilişim sektörünün anlatılmasında basına da büyük bir iş düştüğünü belirterek, bu yönde katkı sunan kent dinamiklerine de teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı. 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
15°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?