banner13

banner14

BALKANTÜRKSİAD’dan iki ülkeye 30 bin maske bağışı

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) Arnavutluk’a 20 bin, Zambiya’ya da 10 bin adet cerrahi maske bağışladı.

DİĞER 17.09.2020, 17:14
BALKANTÜRKSİAD’dan iki ülkeye 30 bin maske bağışı

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) Arnavutluk’a 20 bin, Zambiya’ya da 10 bin adet cerrahi maske bağışladı. AK Parti Bursa Milletvekili, TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi ve Türkiye-Zambiya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Atilla Ödünç’ün başkanlığında Ankara’da gerçekleşen “Zambiya’da yatırım fırsatları ve ekonomik işbirliği imkanları” konulu toplantıya katılan BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu üyeleri, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nı (YTB) da ziyaret ederek Minia Balkantürk Açık Hava Müzesi yapımına destekleri nedeniyle YTB Başkanı Abdullah Eren’e teşekkür plaketi takdim etti.

Ankara’daki temasları sırasında ilk olarak Arnavutluk’un Ankara Büyükelçiliğini ziyaret eden BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Konsolos Nertila Arn tarafından ağırlandı.

Ziyarette konuşan BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Berat Tunakan, “Geçen yıl eylül ayında Arnavutluk’ta meydana gelen depremde kardeşlerimize ilk yardım eli uzatan sivil toplum kuruluşu olarak bu kez tüm dünyayı etkileyen koronavirüs pandemisi nedeniyle dost ve kardeş ülke Arnavutluk’a 20 bin adet cerrahi maske yardımında bulunduk” dedi.

Arnavutluk’un Ankara Büyükelçiliği Konsolosu Arn da, “BALKANTÜRKSİAD zor günlerimizde hep yanımızda oluyor. Desteğiniz bizim için çok önemli. Bütün BALKANTÜRKSİAD üyelerine şükranlarımızı sunuyoruz” şeklinde konuştu.

YTB’YE ÖZEL TEŞEKKÜR

Ankara programında daha sonra Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığını ziyaret eden BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu, Minia Balkantürk Açık Hava Müzesi ile ilgili devam eden çalışmaları hakkında YTB Başkanı Abdullah Eren’e bilgi sundular.

Ziyarette konuşan BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Berat Tunakan, “Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın da katkılarıyla Bursamıza bir eser daha kazandırıyoruz. Atalarımızın Balkanlardaki kültür mirası artık Minia Balkantürk Açık Hava Müzesi’nde yaşayacak” dedi.

YTB Başkanı Abdullah Eren de, “Bursa evlad-ı fatihana kucak açmış bir şehrimizdir. BALKANTÜRKSİAD’ın bu projesi kalıcı bir eser olacak” şeklinde konuştu.

Görüşmelerden sonra BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Berat Tunakan tarafından Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren’e teşekkür plaketi verildi.

ZAMBİYA İLE EKONOMİK İŞBİRLİĞİ İMKANLARI

BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Ankara’daki temaslarında son olarak AK Parti Bursa Milletvekili, TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi ve Türkiye-Zambiya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Atilla Ödünç’ün başkanlığında gerçekleşen “Zambiya’da yatırım fırsatları ve ekonomik işbirliği imkanları” konulu toplantıya katıldı.

Zambiya’nın Ankara Büyükelçisi Joseph Chilengi’nin de iştirak ettiği toplantıda konuşan Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berat Tunakan, BALKANTÜRKSİAD’ın faaliyetleri hakkında bilgilen sundu. Zambiya’nın Ankara Büyükelçisi Joseph Chilengi de ülkesindeki yatırım ve ekonomik işbirliği imkanları hakkında bilgiler verdi, Türk işadamlarını Zambiya’da yatırıma davet etti.

“TÜRKİYE İLE ZAMBİYA ARASINDA TİCARİ KÖPRÜLER OLACAK”

BALKANTÜRKSİAD’ın Ankara temaslarının tamamına katılan ve değerlendirmelerde bulunan AK Parti Bursa Milletvekili, TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi ve Türkiye-Zambiya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Atilla Ödünç, “BALKANTÜRKSİAD Bursamızın önemli sivil toplum kuruluşlarından birisi, projelendirdiği çalışmaları yerinde gerçekleştirirken Ankara ile de yakın ilişkisini sürdürüyor. Türkiye ile Zambiya arasında ticari köprüler kurma çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

BALKANTÜRKSİAD üyesi sanayici ve işadamlarının başarılı girişimciler olduğunu, sosyal sorumluluktan da kaçınmadıkların da ifade eden Vekil Ödünç sözlerini şöyle tamamladı: “Covid-19 salgını sürecinde dünyada birçok ülke ekonomisinin dengesini bozdu. Biz Türkiye olarak bizim kadar şanslı ve iyi şartlar altında olmayan ülkelere sağlık malzemesi yardımı yapıyoruz. Gerçekleştirmekten büyük haz duyduğumuz bu yardımlarda sivil toplum kuruluşlarının payı büyük. Bugün BALKANTÜRKSİAD ve İnegöl Belediyesi’nin 20 bin adet cerrahi maske bağışını dost ve kardeş ülke Zambiya’da dağıtılması için Sayın Büyükelçi Chillengi'ye teslim ediyoruz.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
29°
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?
banner19