banner13

banner14

Bursa iş dünyası: “Büyümemizi 2021’de de sürdüreceğiz”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisinin 2020 yılı büyüme oranını yüzde 1.8 olarak açıkladı. Bursa iş dünyası temsilcileri pandemiye rağmen büyümenin önemli bir başarı olduğunu ifade ettiler.

GÜNDEM 03.03.2021, 17:53 03.03.2021, 18:39
Bursa iş dünyası: “Büyümemizi 2021’de de sürdüreceğiz”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisinin 2020 yılı büyüme oranını yüzde 1.8 olarak açıkladı. TÜİK, yılın 4. Çeyrek büyümesinin de yüzde 5.9 olduğunu duyurdu.2020’nin 3. Çeyreğinde yüzde 6.7, 4. Çeyreğinde ise yüzde 5.9 oranlarıyla büyümesini sürdüren Türkiye bu oranlar ile OECD ülkelerinden pozitif ayrışırken, Bursa iş dünyası temsilcileri pandemiye rağmen büyümenin önemli bir başarı olduğunu ifade ettiler.

Bursa iş dünyası temsilcileri pandemiye rağmen büyümenin önemli bir başarı olduğunu ifade ederek, bu ivmenin 2021 yılında da devam edeceği görüşünde birleştiler. Bursa iş dünyası temsilcilerinin değerlendirmeleri şöyle:

Bursa OSB YKB

Hüseyin DURMAZ

Pandeminin bütün olumsuzluklarına rağmen ülkemizin 2020 yılını yüzde 1.8 oranında büyüme ile kapatmış olması önemli bir başarı. Pek çok OECD ülkesinde ekonomiler küçülürken bizim son iki çeyrekte sırasıyla yüzde 6.7 ve yüzde 5.9 oranlarında büyümeye devam ediyor olmamız göz ardı edilmemelidir. Bu zamanında alınan doğru kararların etkisi ile Türk sanayicisinin iş adamının başarısıdır. Yine el birliği ile çalışarak bu büyümeyi devam ettirmemiz gerekiyor.

NOSAB YKB

Erol GÜLMEZ

Ülkemiz diğer ülkelerinden farklı. Pandemi birçok sektörü ama sanayiyi pek etkilemedi. Ülkemizde, tekstil ağırlıkta. Bunlardaki artışlara baktığımızda pandeminin kötü etkilediği dönemlerdeki telafisini gerçekleştirmiş olduk. Çin tarafından tedarik zinciri yavaş yavaş doğu Avrupa’ya bizim ülkemize kayıyor. Bunun da faydası olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra da reel sektörün desteklenmeye devam etmesiyle büyümeyi sürdürebileceğimizi ifade edebilirim.

Kayapa OSB

YKB Yalçın TOY

Pandemiye rağmen dünyada güçlü ülkeler arasında olduğumuzu bu veriler bir kez daha gösterdi. Daha önceki değerlendirmelerimde ‘tünelin ucu gözüktü’ demiştim, şimdi ise ‘tünelden çıkışımız başladı’ şeklinde bir yorumum olabilir. 2021 yılında daha ileriye doğru gideceğiz. 2021 yılı 2020’den daha iyi olacaktır.

GÖRSİAD YKB

Engin ÇETİNER:

Salgından dolayı 2020 yılını büyüme hedeflerimizin gerisinde kapatsak da, bu hedefi küresel krize rağmen 1,8 büyüme rakamıyla tamamladık. Bu da gösteriyor ki salgın döneminde Avrupa eksilerde kapatırken bizim artıda kapatmamız, salgın döneminde çalıştığımızı ve başarılı olduğumuzu gösteriyor.

BEKSİAD YKB

Ömer YILDIZ:

Büyüme verileri elbette memnuniyet verici. 2020 yılını dünyadaki tüm olumsuz gelişmelere ve pandemiye rağmen hasarsız atlattığımızı düşünüyoruz. Sektör olarak da üretim anlamında hareketlilik başladı. 2021’den daha umutlu olduğumuzu söyleyebilirim.İMSİAD YKB

Mustafa ANDIÇ:

Türkiye ekonomisi 2020’de yüzde 1.8, geçen yılın son çeyreğinde de yüzde 5.9 büyüdü. İnşaat sektörüne baktığımızda 2020’de yıllık olarak maalesef yüzde 3,5’lik bir daralma var. Yıl içerisinde konut kredi faizlerinin ve ticari faizlerin yüksek olmasından dolayı satışlar azaldı. İnşaat maliyetlerindeki artışlar da çok yüksek oldu. Dolayısıyla bunlar da beraberinde sektörde bir daralma oluşturdu. Bu daralmanın işsizliğe olumsuz etkileri olmaması için alınacak tedbirlerle sektörün büyümesi sağlanmalıdır.

BALKANTÜRKSİAD YKB

Berat TUNAKAN:

Türkiye 2020’de büyüme açısından OECD ülkeleri arasında ilk, G-20 ülkeleri arasında ikinci sırada. Yılı büyüyerek tamamlayan az sayıda ülkeden biriyiz. Pandeminin bitmesinin de yakın olduğunu düşünüyorum, haliyle bu veriler önümüze daha iyi bakmamızı daha umutlu olmamızı sağlıyor.

BATISİAD YKBaşkanı

Ahmet ER:

Pandemi her ne kadar çeşitli sıkıntılara neden olduysa da bu büyüme rakamları Türk sanayicisinin, iş insanının önemli bir başarısıdır. Alınan ekonomik tedbirlerle beraber, 2021 yılının daha iyi geçeceğine gönülden inanıyorum.

GESİAD YKB

Murat KAYA:

Bu büyüme verileri beklediğimiz bir gelişmeydi. Sanayi üretim endeksindeki artış, büyümenin işareti oldu. Temennimiz bunun daha da artarak devam etmesidir. 2021 yılı Türkiye için atılım yılı olacaktır. Özelikle 2021’in 2’nci çeyreğinden itibaren büyümemizin gözle görülür bir şekilde artacağına inanıyoruz.

TÜMSİAD Bursa Şubesi YKB

Mustafa Kemal ŞERBETÇİOĞLU:

TÜİK’in açıkladığı büyüme rakamları moral verici. Sanayi üretim endeksinden sonra büyüme oranlarındaki pozitif seyrin devam etmesi, ülkemiz ekonomisinin gücünü bir kez daha ortaya koymuştur. Çalışmayı, üretmeyi sürdürmemiz gereken bir dönemdeyiz. Pandeminin olumsuz etkilerinin sona ermesiyle, 2021 yılı hedeflerimizi gerçekleştirebileceğimize inanıyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
kapalı
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?
banner19