banner13

banner14

Gıdada sıkı denetim

İl hıfzıssıhha Kurulu Kararlarının uygulanması, gıda işletmelerinin hijyen kurallarına uygunluğu ile ekmek ve ekmek çeşitlerinin kurallara uygun olarak tüketicilere arzı konularında İl ve İlçe Müdürlüklerimiz denetimlerini sürdürüyor.

GÜNDEM 31.03.2020, 23:32 31.03.2020, 23:38
Gıdada sıkı denetim

Üretim ve satış yerlerinin, COVID-19 Virüsüne karşı gerekli önlemleri alıp almadığına yönelik olarak yapılan denetimlere Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL de bizzat katıldı.

Küresel ölçekte olduğu gibi, Ülkemiz de COVİD19 virüsü ile çetin mücadelesine devam ediyor. Bilindiği üzere yeni coronavirüs solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüstür. Hasta kişilerin öksürme ve hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla veya damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabiliyor. Bu noktada gıdanın üretimi ve satış aşamaları da önemli bir hale geliyor. Tüketicinin sağlığının korunması ve gıda işletmelerinde artırılmış hijyen gerekliliklerinin sağlanması büyük önem taşıyor. Ülkemizde coronovirüs yayılımının önlenmesi için toplu tüketim, satış ve üretim yerlerinde işletme hijyeni, personel hijyeni ve gıda hijyenine azami özen gösterilmesi gerekiyor.

Bu kapsamda İlimizde, Sağlık Bakanlığı’nın ilan etmiş olduğu 14 temel koruma prensibini işletme sahiplerine ve çalışanlara benimsetmek, İl Hıfzısıhha Kurulu Kararlarına titizlikle uyulmasına katkı sağlamak ve Bakanlığımızın bu konudaki talimatlarını uygulamak amacıyla gıda sektörüne yönelik yapılan denetimlere de hız verildi.

Grandbetting class="detayFoto" src="http://www.siadhaberleri.com/images/upload/010A4701_1.jpg" />

COVİD-19 BİLGİLENDİRME DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR

İl Müdürümüz Hamit AYGÜL, katıldığı denetimlerde üreticilere bilgilendirmelerde bulundu. İl Müdürü AYGÜL, Sağlık Bakanlığının belirlediği 14 temel korunma prensibine uygun tedbirler alınmasının özellikle altını çizdi. Bunun yanı sıra hastalık ve rahatsızlığı olan personelin izne ayrılması, çalışan personelin eldiven, maske vs koruyucu ekipmanları titizlikle kullanması, ürünlere çıplak el ile dokunmanın önlenmesi, işletme ortamı ve alet-ekipmanlarda temizlik ve hijyen tedbirlerinin titizlikle uygulanması gerektiğini belirtti. Üretim yapan iş yerlerine hijyen bariyeri konulması, havalandırma sistemlerinin etkin olarak kullanılmasının önemi vurgulandı ve paket servislerinde; ürünlerin temiz, sağlam, uygun ambalajlı, ideal sıcaklıkta olması, servis görevlisinin ise temel hijyen konusunda tüm tedbirleri almış olması hakkında bilgi verildi.

TÜKETİCİNİN KORUNMASINI SAĞLAMAK İÇİN DENETİMLERE DEVAM EDİLECEK

Denetimler esnasında İl Müdürü AYGÜL, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak, tüketicinin korunmasını sağlamak amacıyla, gıdanın birincil üretiminden son tüketiciye arzına kadar gıda hijyenine ilişkin genel kuralların kontrolünü Kanunun verdiği yetki ile eksiksiz yürütmekte olduklarını ifade etti. AYGÜL, Ülkemizde coronavirüs hastalığının yayılmasının önüne geçilebilmesi için gıda işletmelerinde alınacak teknik ve hijyenik önlemlerle ilgili ilimizde 3684 bilgilendirme denetimi gerçekleştirildiğini ve bu denetimlere devam edileceğini söyledi.

Bu kapsamda meslek ve esnaf odalarının alınan tedbirler konusunda bilgilendirildiğini, gıda işletmelerinde bilgilendirme ve rehberlik denetimleri başlatıldığını, ekmek ve ekmek çeşitleri satışları ile açıkta satılan dökme gıda, sebze ve meyvelere yönelik tedbirler ile ilgili denetimlerin arttırıldığını söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
26°
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?
banner19