banner13

banner14

BALKANTÜRK Akademi’de gündem : Kısa Çalışma Ödeneği

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) üyelerini bilgilendirme amacıyla yaptığı Akademi toplantılarını, Covid-19 pandemisi nedeniyle online ortama taşıdı.

KENT SİAD'LARI 25.04.2020, 14:39 25.04.2020, 14:42
BALKANTÜRK Akademi’de gündem : Kısa Çalışma Ödeneği

Balkantürk Akademi Başkanı Şehzan Seçen’in moderatörlüğünde Instagramda canlı olarak gerçekleşen yayında, ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ konuşuldu. Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Doğan Yılmaz’ın konuk olduğu yayında, üyelerin merak ettikleri sorular cevaplandı.

İnteraktif bir şekilde gerçekleşen yayında konuşan Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı Doğan Yılmaz, işveren, kısa çalışma ödeneğine başvuruda bulunduysa bunu çalışanlarına bilgilendirmesi gerekiyor diyen Yılmaz, böylece çalışanların bu duruma adapte olmalarına olanak sağlanacağını ifade etti.

Yılmaz, “Yasa koyucu konuyu tamamen işverenin beyanına bağlamış ancak denetim hakkını saklı tutuyor. İşverenlerimize özellikle söylüyorum, bu bir ücret desteği değildir. Çalışılmayan kısımla ilgili işçilerin işsizlik fonundan alması gereken işsizlik ödeneklerinden mahsup edilerek ödenecek bir işsizlik ödeneğidir. İstihdamın korunması ve işçilerin mağdur olmaması için işsizlik fonundan erken yararlanması gibi açıklayabiliriz” diye konuştu.

“TÜM SEKTÖRLER BAŞVURABİLİR”

Yılmaz şöyle devam etti: “Ödeneğe başvurmak için hiçbir sektöre engel yok. Tüm sektörler ve bütün kurumlar başvurabilir. Kriterleri karşılamaları önemli. Ancak tabi salgından çok etkilenen sektörler olduğu kadar etkilenmeyenler de var. Hızlı hareket edilip ani reaksiyon gösterildiği için bir takım aksaklıklar olabilir bu konuyla alakalı. Zamanla bunların taleplere göre düzeleceğini, içeriğinin genişletileceğini düşünüyorum.”

Yılmaz son olarak, “İşçi 3 ay alabilir bu ödeneği. Daha sonra oldu da 1 yıl sonra işinden ayrıldı. 10 ay olan işsizlik ödeneğinden bu kez 7 ay faydalanabilecek. Bu kamu bütçesinden ödenen bir ödenek olmadığından böyle olacak” diyerek sözlerini noktaladı. Online Akademi toplantısında Yılmaz, BALKANTÜRKSİAD üyelerinin sorularını da yanıtladı.

“ÇOK SESLİLİĞİ ÖNEMSİYORUZ”

Katılımlarından dolayı Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı Doğan Yılmaz’a teşekkür eden Balkantürk Akademi Başkanı Şehzan Seçen de, “BALKANTÜRKSİAD olarak bu süreçte iletişimi aksatmama adına Yönetim Kurulu toplantılarımızı ve Akademi faaliyetlerimizi online ortamda gerçekleştiriyoruz. Milletvekillerimiz ve yerel yöneticilerimizle konuşuyoruz. Taleplerimizi iletiyoruz. Çok sesliliği önemsiyorum. Ne kadar farklı gruplardan benzer talepler iletilirse o kadar anlamlı olur. Tabi bu kısa çalışma ödeneği de şahsa özel değil tüm işletmeleri kapsayan bir açılım. Umarım en kısa sürede normale döneriz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
29°
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?
banner19