banner13

banner14

‘BALKANTÜRKSİAD Uluslararası İş Geliştirme Toplantıları’ başladı

Balkan ülkelerinde gerçekleştirdiği Ekonomi Zirveleriyle üyelerine işbirliği imkanları için zemin hazırlayan Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BALKANTÜRKSİAD), şimdi de ‘BALKANTÜRKSİAD Uluslararası İş Geliştirme Toplantıları’ ile Balkan ülkelerinin Ankara’daki Büyükelçilerini üyeleriyle buluşturuyor.

KENT SİAD'LARI 03.03.2022, 16:10 03.03.2022, 16:15
‘BALKANTÜRKSİAD Uluslararası İş Geliştirme Toplantıları’ başladı

Online gerçekleştirilen BALKANTÜRKSİAD Uluslararası İş Geliştirme Toplantıları’nın ilkinde Moldova Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor, ülkesindeki yatırım ve ekonomik iş birliği imkanları hakkında BALKANTÜRKSİAD üyelerine açıklamalarda bulundu.

Toplantının açılışında konuşan BALKANTÜRKSİAD Başkanı Fatih Şakir, “Balkan ve Rumeli toprakları ile oradaki kardeşlerimiz bizler için çok kıymetli ve onlarla her türlü ekonomik ve sosyal iş birliğini çok önemsiyoruz. Bu kapsamda yeni projemiz olan BALKANTÜRKSİAD Uluslararası İş Geliştirme Toplantıları sayesinde var olan ilişkileri daha da kuvvetlendirip ekonomik işbirliklerini geliştireceğiz” dedi.

Üyelerin yoğun ilgi gösterdiği ve katılım sağladığı BALKANTÜRKSİAD Uluslararası İş Geliştirme Toplantıları’nın ilkine konuk olan Moldova’nın Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor, online gerçekleşen etkinlikle BALKANTÜRKSİAD üyelerine, Moldova ile Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler, Moldova’nın ekonomik yapısı, Moldova’da iş yapma kolaylıkları, Moldova’nın dış ticaret rejimi, vergi mevzuatı, bankacılık sistemi, yabancı sermaye destekleri ile sağlanan teşvikler konularında bilgiler aktardı.

Moldova’nın Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor, “Ülkemiz, Rusya başta olmak üzere Orta Asya’ya kadar uzanan coğrafya ile Avrupa arasında stratejik bir konumdadır. Moldova ile Türkiye arasındaki ekonomik iş birliği her geçen sene daha da gelişmekte olup geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret hacmi yüzde 53 oranında artmıştır. Türkiye dış ticarette Moldova’nın üçüncü büyük ticaret ortağı durumundadır” dedi.

Moldova’da doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının her geçen yıl arttığını söyleyen konuk Büyükelçi Croitor, “Ülkemiz Türk işadamları ve ihracatçıları için tekstil ve konfeksiyondan tarım ve tarıma dayalı gıda sanayiine kadar büyük imkanlar barındırmaktadır. Bu anlamda BALKANTÜRKSİAD üyelerini önce Moldova’yı görmeye sonra da ticaret ve yatırım yapmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Toplantı BALKANTÜRKSİAD üyeleri ile konuk Büyükelçi arasındaki soru-cevap bölümüyle sona erdi.

BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Cömert Kayıra’nın moderatörlüğünden gerçekleşen toplantının sonunda konuşan ve Moldova’nın Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor’a teşekkür eden Başkan Fatih Şakir, BALKANTÜRKSİAD Uluslararası İş Geliştirme Toplantıları’nı Balkan ülkelerinin Ankara Büyükelçilerini konuk ederek önümüzdeki günlerde sürdüreceklerini dile getirdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
26°
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?
banner19