banner13

banner14

BUSİAD Başkanı Türkay: “Paraya ulaşmak şimdi daha da zor olacak”

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, 2021 kazançları için uygulanacak olan finansman gider kısıtlamasından vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. 

KENT SİAD'LARI 03.07.2021, 14:04
BUSİAD Başkanı Türkay: “Paraya ulaşmak şimdi daha da zor olacak”

BUSİAD Başkanı Türkay, finansman gider kısıtlamasının, şirketlerin yabancı sermaye yerine kendi öz kaynaklarıyla finanse edilmesini amaçladığını belirterek, “Ancak paraya ulaşmanın zor ve maliyetli olduğu bir dönemde iş daha da zorlaşmış ve pahalı hale gelmiştir” dedi.

Türkay, şunları ifade etti:

“Öz sermayenizden fazla yabancı kaynak kullanmanız durumunda bu kaynağın öz sermayeyi aşan bölümünün yüzde 10’u gider olarak düşürülemeyecek. Bu da kurumlar vergisini yüzde 2.5 artıracak. Zaten güç koşullarda iş yapan işletmeler için bu yük hiç azımsanamaz. İşin kötü tarafı üretim için alınan malların bedeli için yapılan borçlanma da bu statüde olacak. Üretim gittikçe zorlaşacak. 

Neyse ki yatırımlar istisna tutulmuştur. Düzenlemeye göre yatırım maliyetine eklenen faiz, kur farkı, vade farkı vb. giderler bu düzenleme dışında tutulmaktadır. 

Düzenlemenin nihai amacı olan “yabancı kaynaktan ziyade öz kaynak ile finansman yöntemi” bu gibi vergi yükü artırıcı uygulamalar yerine, teşvik sistemi ve para kaynaklarına ulaşımın kolaylaştırılmasıyla sağlanmalıdır. ”

BUSİAD Başkanı Türkay, pandemi ortamında böylesine bir uygulamanın tüm sektörlerde sıkıntıya neden olacağını belirterek, “İktidarı bu tercihlerinden vaz geçmeye davet ediyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
28°
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?
banner19