banner13

banner14

BUSİAD’dan işsizlik değerlendirmesi

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, açıklanan kasım 2020 işgücü rakamlarında, en dikkat çeken verinin istihdamda yaşanan kan kaybı olduğunu söyledi.

KENT SİAD'LARI 12.02.2021, 12:02
BUSİAD’dan işsizlik değerlendirmesi

BUSİAD Başkanı Türkay, istihdamda kasım 2020’de bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 103 bin kişilik kayıp olduğunu hatırlatarak, “Bu rakam, işyerlerinin kapandığını ya da küçüldüğünü gösterir. Özellikle hizmet sektörünün büyük sıkıntıda olduğu ortadadır. 1 milyon 103 binlik bir istihdam kaybının 751 bini hizmet sektöründe” dedi.

BUSİAD Başkanı Türkay, şöyle devam etti:

“2018’de neredeyse 30 milyona dayanan istihdam rakamı bugün nüfus artmasına rağmen 27 milyona düştüyse daraldığımızın göstergesidir. Buradan çıkış için elbette önce pandemide bir yol alınması gerekmektedir. Ancak, tarım ve turizmde yaratılacak ortamla istihdamda toparlanma da sağlanabilir. İstihdamda en büyük kayıp hizmette olduğuna göre, en hızlı toparlanma da bu alanda olabilir.

Hizmet sektöründe, özellikle lokanta kafe gibi aylardır iş yapamayan işletmelere cirolarının ciddi bir oranı kadar hibe desteği verilmesini önemsiyoruz.”

Son günlerde bir türlü düşürülemeyen vaka sayıları ve mutasyona da dikkat çeken Türkay, “Ekonomide işlerin düzelmesi için de maske, mesafe ve temizlik üçlüsüne dikkat etmeliyiz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
29°
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?
banner19