banner13

banner14

DEİK Başkanı, MÜSİAD toplantısında

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi, pandemi süresince gerçekleştirdiği video konferanslarla gündem belirliyor.

ÜLKE SİAD'LARI 14.06.2020, 03:05
DEİK Başkanı, MÜSİAD toplantısında

MÜSİAD Bursa Şube Başkanı Nihat Alpay’ın ve üyelerin yoğun katılım gösterdiği video konferansın konuğu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay oldu.

Webinarın açılışında konuşan MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay, “Biz en başta zannettik ki bu sıkıntı ekonomide sadece arzda olacak, talepte olmayacak. Tüm dünyanın öngörüsü bu şekildeydi neredeyse. Ama böyle olmadı, talepte de ciddi bir daralma oldu. Türkiye’de de Çin bu salgınla uğraşırken toparlanalım yeni Pazar olalım bize gün doğdu şeklinde bir algı vardı. Biz de öngörümüzde yanıldık. Sağlık ve ekonomik olarak zor bir süreçten geçtik. Ama geldiğimiz noktaya bakarsak ve bunu diğer ülkelerle kıyaslarsak ümit verici bir durumda olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

“İLK ŞAŞKINLIĞI ATLATTIKTAN SONRA İŞLER YOLUNA GİRDİ”

Pandemi süreci ve ticari diplomasi faaliyetleri ile ilgili bilgiler veren DEİK Başkanı Nail Olpak ise şunları söyledi: “Virüsün ülkemize de sıçradığı o ilk günlerde herkeste bir şaşkınlık, ne yapacağını bilememek, ne isteyeceğini bilememe durumu vardı. Sonrasında talepler yığını ile karşı karşıya kaldık. Bunu şikayet anlamında söylemiyorum. Daha sonra sürece ve genel düzene yavaş yavaş ayak uydurmaya, şaşkınığı üzerimizden atmaya ve işimizi daha iyi hale getirme adına problem tespitleri yapmaya başladık. Çok sık yaptığımız bu online toplantılar neticesinde aldığımız bilgileri, bazen yurt dışındaki muhataplarımıza bazen de Ankara’da Bakanlıklarımıza ve bizzat Bakanlarımıza bildirdik.”

OLPAK’TAN SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARINA DAİR ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR…

Bir dönem sokağa çıkma yasağının uzun süreli uygulanması konusunda algılar yaratıldığını hatırlatan Olpak, bunun doğru olmayacağını bizzat Cumhurbaşkanı’na ilettiklerini söyledi. Olpak, “Mart’ın ikinci yarısında bütün işletmeler uzun süreli bir şekilde kapatılsın ve akabinde de yine uzunca bir süre sokağa çıkma yasakları ilan edilsin diye söylentiler, kamuoyu oluşturma çabaları vardı. Ben bunun masum olmadığına inananlardanım. Eğer böyle olsaydı, bu süreçte kısmen de olsa çalışan işletmeler ve insanlar da hiç çalışmayacaklar ve herkes evlerinde kalacak, böylece ciddi ekonomik zorluklar çıkacak ve bir kaos yaratılacaktı. Biz DEİK olarak bununla ilgili gerekli rapor ve uyarılarımızı Cumhurbaşkanımıza yaptık ve bugüne baktığımızda doğru bir şey yaptığımızı görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Ekonomi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Olpak, bu sürecin kazananları da olacağını söyledi. Olpak, “Bir daralma söz konusu ama yüzde 80’lerden bahsedilirken daralma şu an 40’larda. Elbette bu da kötü ama en azından beklentinin çok altında olması bu süreçte bizleri biraz umutlandırdı. Süreç boyunca kim tedarik zincirini kopartmaz ve ayakta kalabildiğini muhataplarına net bir şekilde göstererek onun güvenini kazanırsa sürecin kazananı onlar olur.”

“AVRUPA’DA YENİ NESİL, FİRMALARINI YÖNETMEK İSTEMİYOR”

Avrupa’da ciddi fırsatlar doğabileceğini söyleyen Olpak, sözlerini şöyle noktaladı: “Avrupa’ya yapılan ihracatlarımızda bir düşüş var evet ama bir fırsatta da olduğunu düşünüyorum. Birinci ya da ikinci nesil ailelerin kendilerinden sonra gelen kuşakların, firmanın devamını sağlamak istememelerini görüyoruz. Bunlar çok güzel altyapı ve fiziki imkânlara sahip iyi firmalar. Bu yeni dönemde özellikle altı dolu projelerle imkânlar çerçevesinde buradaki şirketler alınabilir.”

“ALMANYA VE TÜRKİYE AYRIŞTI”

BTSO Başkanı İbrahim Burkay da, “Kolay bir süreç geçirmiyoruz. Bu süreçte özel ilgi gösterilmesi gereken bazı özel sektörler var. Ben genel manada sürecin çok iyi yönetildiğini düşünüyorum. Avrupa’daki tüm ülkeleri ele aldığımızda Almanya ve Türkiye net bir şekilde ayrışıyor. Türkiye’de özellikle kısım kısım yapılan sokağa çıkma yasakları, virüsün yayılmasını engelledi. Önemli bir stratejiydi. Bu normalleşme sürecinde de farklılaşan ülke konumunda olacak. Ve bu çıkışta ekonomik anlamda da en hızlı toparlanma ülkemizde olacak” dedi.

Video konferans soru cevap bölümü ile sona erdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
29°
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?
banner19