Matlı yatırım atağında…

Özer Matlı: Ciromuz yüzde 25 artış gösterecek

GÜNDEM 13.09.2012, 16:00 13.09.2012, 15:05
 Matlı yatırım atağında…

 MATLI YATIRIM ATAĞINDA

 
Tarım, gıda ve hayvancılık sektörlerinde çeyrek asırdır yemden yumurta üretimine kadar birçok alanda ülkemizin öncü şirketlerinden Matlı A.Ş., Crowne Plaza Otel’de gerçekleştirilen “Matlı’nın Gelecek Vizyonu, Yatırımları ve SAP Programı” toplantısında kurumsal kaynak planlama, müşteri ilişkileri yönetimi, tedarikçi zinciri ve ilişkileri yönetimi gibi konuları kapsayan SAP (Systeme, Anwendung und Produkte) uygulamasının tanıtımını yaptı. Toplantıda, Matlı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Bursa milletvekili Önder Matlı ve Matlı A.Ş. Genel Müdürü Emre Vural’ın yanı sıra şirketin üst düzey yöneticileri tam kadro hazır bulundu.
 
ÖZER MATLI: 2012 CİROMUZ YÜZDE 25 ARTIŞ GÖSTERECEK
 
Matlı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı toplantının açılış konuşmasında, Matlı A.Ş.’nin 600’e yakın çalışanıyla gerek İstanbul Sanayi Odası (İSO) 500, gerekse Fortune 500 listelerinde her yıl üst basamaklara yükseldiğini belirterek, “Bugün itibariyle Türkiye’nin İSO’ ya göre 276. büyük şirketi olduk” dedi. Matlı’nın yıllık 550 bin ton üretim yaptığını, entegre çiftliklerde ise 40 bin tonluk üretim gerçekleştirdiğini vurgulayan Matlı, bu rakamın 2012 yılı sonunda 590 bin tona çıkacağını söyledi. Matlı sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Bu üretimden gelen ciromuz 2012 yılı sonunda; büyükbaş yem üretiminde 350 milyon lira, kanatlı yemi üretiminde 45 milyon lira ve ticaret hacmimizde 40 milyon lira ile 435 milyon liraya ulaşmış olacak. Böylece şirketimizin 343 milyon lira olan 2011 yılı cirosu, 2012 yılında yüzde 25’lik bir artış gösterecektir.”
 
2020’DE 2 MİLYON TON ÜRETİM HEDEFİ
 
Büyüme projelerine Samsun, Gaziantep gibi yeni şubeler eklediklerini ayrıca Karacabey’de eğitim çiftliği ve yumurta üretim merkezlerinde yeni yatırımlar hedeflediklerinin altını çizen Özer Matlı, “Bu yıl aralık ayında üretime başlayacak olan Samsun yem üretim tesisimiz, 40 ton/ saat yem üretim kapasitesine sahip olacak. Gaziantep fabrikamızı ise 2013’te üretime alacağız.
Bu yatırımlarımız ile 2015 yılı yem üretim hedefimiz; yıllık 1 milyon ton ve 2020 hedefimiz ise 2 milyon ton olacak” dedi.            
 
ÖZER MATLI: “YUMURTA ÜRETİMİNDE REKOR KIRACAĞIZ”
 
Yem konusunda gösterdikleri başarılı tabloya yumurta üretimini de eklemek için gece gündüz çalıştıklarını ifade eden Özer Matlı, 2013 yılı sonunda 250 kişilik istihdamla günlük 1 milyon 770 bin adetlik yeni bir rekora imza atacaklarını söyledi. Burdan Yumurta ile uluslararası düzeyde gıda güvenliği standardı olan British Retail Consortium (BRC) belgeli ilk ve tek yumurta tesisi olmanın gururunu yaşadıklarını da belirten Matlı, sözlerini şu şekilde tamamladı:
 
“İnsan kaynağımız başta olmak üzere Ar-Ge’nin, teknolojinin öneminin bilincindeyiz ve bu alanlarda da önemli yatırımlar yapıyoruz. Ve insan kaynağına yatırım konusunda danışmanlık hizmetleri de alıyoruz. En iyi elemanlarla en iyi sistemlerle çalışıp büyüyebileceğimizi biliyoruz. İnsan kaynaklarına yapılmış olan yatırıma paralel olarak kurumsal kaynak planlama, müşteri ilişkileri yönetimi, tedarik zinciri yönetimi gibi konuları kapsayan ve kısaca SAP olarak bilinen en prestijli kurumsal yönetim sistemi uygulamasına başlayacağız. Bu sistem sayesinde insan kaynağımıza ve teknolojiye olan yatırımlarımızı adeta taçlandırmış olacağız.”
 
AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ ÖNDER MATLI: TÜRK TARIMINI AKILCI POLİTİKALARLA GELİŞTİRİYORUZ
 
Tarımın dünyada gün geçtikçe öneminin arttığını belirten ve Türkiye’de nüfusun yüzde 25’inin tarımda alanında istihdam edildiğini belirten AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı da, “Bugün nüfusun yüzde 25’i hala tarımda istihdam ediliyor. Bunu Avrupa ve Amerika’yla karşılaştırdığımızda, orada tarım istihdamının nüfusa oranı yüzde 5 seviyelerinde. Türkiye’de bu oran yüksek olunca tarım sektöründe eğitimli çalışan ihtiyacı da fazla oluyor.” dedi.
 
Türkiye’nin son 10 yıllık sürecine bakıldığında akılcı ve sistemci tarım politikaları yürütüldüğünü dile getiren Önder Matlı, şöyle konuştu:
 
“Hükümetimizin uyguladığı politikalarda mekanizasyon önemli bir yer işgal ediyor. Çünkü tarımdaki verimlilikte hâlâ dünyada olmamız gereken yerde değiliz. Tarımda sorunları mutlaka çözmemiz gerekiyor. Türkiye tarım sektöründe dünyada 7. sırada. 10 yılda 11. sıradan 7. sıraya geldik. Ancak hâlâ yapmamız gereken çok iş var.”
 
MATLI A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ EMRE VURAL: VERİMLİLİK ÖNCELİĞİMİZ
 
Matlı A.Ş. Genel Müdürü Emre Vural ise, Matlı A.Ş.’nin gelecek vizyonuyla ilgili yaptığı konuşmada, “Pek çok alanda faaliyetlerimizi yatay ve dikey olarak geliştirerek büyüyoruz. Buna ilişkin yoğun çalışmalarımız var” dedi. Üretimin yanı sıra verimlilik konusunun da önceliklerini olduğunu ifade eden Vural, “Çünkü verimlilik bizim sektörün en ciddi sorunudur. Bu sorunu çözmek üzere çeşitli adımlar atıyoruz. SAP da bu adımlardan birisidir” diye konuştu.
 
Toplantıda Matlı A.Ş.Pazarlama Direktörü Yasemin Eren şirket çalışmaları hakkında bilgiler verirken, SAP uygulayıcı firması olan BİZCON Genel Müdürü Semih Gür de program hakkında açıklamalarda bulundu.
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
27°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?