banner13

banner14

Mesleki eğitimde yenilikçi modeller arayışı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda BEBKA destekleri ile Bursa Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler MYO ve BUTGEM tarafından düzenlenen ‘Mesleki Eğitimde Yenilikçi Modeller Çalıştayı’, Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi’nde (BUTEKOM) gerçekleştirildi.

GÜNDEM 07.03.2020, 00:23
Mesleki eğitimde yenilikçi modeller arayışı

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenen “Nitelikli Ara Eleman Yetiştirilmesine yönelik “BUÜ Teknik Bilimler MYO Uygulamalı Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi” ve “İmalat Sektörüne Yönelik Mesleki ve Teknik Eğitimde Sanal Gerçeklik Laboratuvarlarının Kurulması ve Uygulamaların Geliştirilmesi” projeleri kapsamında mesleki eğitimde yenilikçi modellerin oluşturulması ve işgücü niteliğinin tespiti amacıyla çalıştay düzenlendi. Çalıştaya, Bursa Uludağ Üniversitesi öğretim üyeleri, meslek Liselerinden teknik öğretmenler, sanayiciler ve BEBKA temsilcileri katıldı.

10 HEDEF KONU BELİRLENDİ

Mesleki Eğitimde Yenilikçi Modeller Çalıştayı’nda konuşan Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karahan, “Yürütülen projeler kapsamında mesleki eğitimde yenilikçi eğitim modelleri oluşturmaya ilişkin bir dizi faaliyet gerçekleştiriyoruz. Çalıştaya yaklaşık 100 katılımcımız yer aldı. Katılımcılar akademisyen, meslek lisesi öğretmenleri ve sektör temsilcileri olmak üzere 3 farklı gruptan oluşuyor. Çalıştayda 10 hedef konumuz var. Hedef konularını daha önceden yapmış olduğumuz ve yaklaşık 3 ay süren bir saha çalışması ile belirledik. Saha çalışmasında öncelikle anket çalışması yaptık. Bu anketlerde mesleki eğitimin zayıf yönleri, güçlü yönleri, geliştirilmesi gereken hususlar, fırsatlar, tehditler soruldu ve elimizde bir dizi bilgi oluştu.” dedi.

STRATEJİ BELİRLENECEK

Karahan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası meslek komitesi üyelerinin de çalıştaya yoğun katılım sağladığını ifade ederek, “Meslek yüksek okulumuz bünyesinde toplam 18 programda danışma kurulu toplantıları gerçekleştirildi. Tüm bu saha çalışmalarından elde ettiğimiz geri bildirimler ile hedef konuları belirledik ve bugünkü çalıştayımızda da bu belirlenen hedef konularla ilgili tüm katılımcılarımızla birlikte strateji çalışması yapacağız.” diye konuştu.

MESLEKİ EĞİTİM DETAYLI BİR ŞEKİLDE ELE ALINDI

Mesleki eğitimde yenilikçi modellerin oluşturulması hedefi ile Prof. Dr. Mehmet Karahan moderatörlüğünde gerçekleştirilen çalıştayda mesleki eğitimde güçlü, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler belirlendi. Çalıştay, hedef konularına göre elde edilen katılımcı görüşleri genel olarak; eğitimde yenilikçi modellerin takip edilmesi, teknolojinin mesleki eğitime entegre edilmesi, eğitim içeriklerinde sektörün beklentilerine yönelik güncellemelerin yapılması ve sanayi kuruluşları ile protokollerin arttırılması yönünde faaliyetler belirlenirken, uygulamaya dönük somut çalışmalar için yol haritası oluşturuldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
kapalı
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?
banner19