banner13

banner14

Tarihi mirasımız, MİNİA BALKANTÜRK’te yaşatılacak

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BALKANTÜRKSİAD), Nilüfer Belediyesi ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile birlikte projelendirdiği “MİNİA BALKANTÜRK Açık Hava Müzesi”ni tanıttı.

KENT SİAD'LARI 21.08.2020, 10:58 21.08.2020, 13:30
Tarihi mirasımız, MİNİA BALKANTÜRK’te yaşatılacak

BALKANTÜRKEVİ’nde gerçekleşen tanıtım toplantısında, 12 Balkan ülkesinde yer alan Türk Osmanlı eserlerine ilişkin minyatürlerin yer alacağı  “MİNİA BALKANTÜRK Açık Hava Müzesi” ile ilgili bilgiler verildi. Toplantıya; AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, BEV Başkanı Aytuğ Onur ve BALKANTÜRKSİAD üyeleri katıldı.

“KÜLTÜRÜN GÜÇLÜ DEĞİLSE, UZUN SÜRE YAŞAYAMAZSIN”

Toplantıda konuşan BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan, eserin hepimizin ortak bir değeri olduğunu ifade etti. Kültürün önemine vurgu yapan Başkan Tunakan, “İş insanları derneğiyiz ama kültürün de çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Kültürü güçlü olmayan ülkelerin uzun süre yaşam imkânı olamıyor. Bu bakımdan hem atalarımızın doğduğu ve içimizden de bazılarının doğduğu bu Bölgelerdeki eserleri bu parkta yaşatıp, gelecek nesle de aktarmak istedik. 2800 m2’lik bir alanda yer alacak ‘MİNİA BALKANTÜRK Açık Hava Müzesi’nde ziyaretçilerin hoşça vakit geçirmesi, eğlenirken öğrenmesi için gerekli her şey düşünüldü. Tamamı aslına uygun inşa edilecek olan minyatürlerin dışında, Balkan ülkelerine özgü ülkenin simgesi olan bitkilere de yer veriyoruz. Yılsonuna kadar bitirmeyi hedeflediğimiz bu projemizde bizlere destek veren Bursa Milletvekilimiz Atilla Ödünç, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanımız Abdullah Eren ve Nilüfer Belediye Başkanımız Turgay Erdem'e çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“BU BÖLGE, GÜZEL BİR MERKEZ OLACAK”

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de, “MİNİA BALKANTÜRK Açık Hava Müzesi, Balkanlardaki kültürümüzün burada yansıyacağı çok özel bir proje. Bu bölge, gerek Balkanlardan gelecek misafirlerimizi, gerekse de vatandaşlarımızı kolayca ağırlayabileceğimiz; BALKANTÜRKEVİ, restoran ve bu parkla güzel bir merkez olacak. İş insanlarımızın ülkeye ekonomik katkı sağlarken kültürel katkıyı da göz ardı etmemeleri çok önemli. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Erdem’in ardından BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mimar Seçil Bulcan Ürküt, projenin minyatürlerini yapacak olan 3d Maket Genel Müdürü ve BALKANTÜRKSİAD üyesi Nedim Yılmaz, projenin dijital ve teknolojik altyapısını hazırlayan BALKANTÜRKSİAD Üyesi İbrahim Özcan detaylarla ilgili bilgi verdiler. BEV Başkanı Aytuğ Onur da kısa bir selamlama konuşmasıyla misafirlere seslendi. Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ile BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan arasında MİNİA BALKANTÜRK Açık Hava Müzesi’nin yapımı ile ilgili işbirliği protokolü imzalandı.

HANGİ ESERLER YER ALACAK?

MİNİA BALKANTÜRK Açık Hava Müzesi’nde, 12 Balkan ülkesinin; Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu ev ile başlayıp, Bulgaristan - İbrahim Paşa Camii,  Kosova - 1. Murad Türbesi, Karadağ - Saat Kulesi, Moldova - Komrat Türk Kültür Evi, Hırvatistan - Klis Kaleiçi Camii ve Hamamı,  Sırbistan - Voyvodina Hamamı, Slovenya, Bosna Hersek- Gazi Hüsrev Bey Medresesi, Kuzey Makedonya - Taş Köprü, Arnavutluk - İşkodra Kalesi ve Romanya - Mecidiye Camii eserleri yer alacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
28°
açık
Günün Anketi Tümü
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?
banner19